Ukrajna leggazdagabb embere saját pénzen építené újra Mariupolt
Rinat Akhmetov ígéretet tett arra, hogy segít újjáépíteni az ostromlott Mariupol városát, amely – mint mondta – a szívéhez közel álló hely és ahol két hatalmas acélmű tulajdonosa, amelyek – ha vége a háborúnak – a tervei szerint ismét a világ legjelentősebb fémipari vállalatai lesznek.
Akhmetov üzleti birodalmát a harcok jórészt megsemmisítették, de biztos abban, hogy az általa „bátor katonáinknak” nevezett mariupoli hadsereg maradéka megvédi az Azovi-tenger fontos, mára romba döntött iparvárosát.
Egyelőre azonban a Metinvest nevű cége, Ukrajna legnagyobb acélgyártója bejelentette, hogy nem tudja teljesíteni szállítási szerződései, ám pénzügyi és ipari SCM vállalatcsoportja teljesíti pénzügyi kötelezettségeit, magán áramtermelője, a DTEK pedig megállapodott a hitelezőkkel és “optimalizálta adósságai kifizetését”.
“Mariupol globális tragédia és a hősiesség világraszóló példája. Számomra Mariupol ukrán város volt és mindig is az lesz” – mondta Ahmetov.
“Hiszem, hogy bátor katonáink megvédik a várost, bár megértem, milyen nehéz ez számukra” – mondta, hozzátéve, hogy napi kapcsolatban áll a Metinvest vezetőivel, akik a mariupoli Azovstal és Illich Vas- és Acélgyár üzemeit vezetik.
Pénteken a Metinvest közölte, hogy orosz megszállás esetén teljesen megszünteti működését, illetve hogy a mariupoli ostrom miatt Ukrajna kohászati termelési kapacitásának több mint egyharmada gyakorlatilag megszűnt.
Ahmetov méltatta Volodimir Zelenszkij elnök “szenvedélyét és professzionalizmusát” a háború alatt, ami látszólag elsimította korábbi ellentéteiket. Az ukrán vezető tavaly azt mondta, hogy egy, a kormánya megdöntésében érdekelt csoport megpróbálta köreikbe vonni az üzletembert.
Ahmetov akkoriban “abszolút hazugságnak” nevezte a vádat.
“Újjáépítjük az egész Ukrajnát” – mondta, hozzátéve, hogy február 23-án tért vissza az országba és azóta is ott tartózkodik.
Ahmetov nem árulta el, hogy pontosan hol van, de azt igen, hogy február 16-án Mariupolban járt, éppen azon a napon, amikor egyes nyugati titkosszolgálatok az invázió kezdetére számítottak.
“Beszéltem az emberekkel az utcán, találkoztam munkásokkal. Az az ambícióm, hogy visszatérjek egy ukrán Mariupolba és végrehajtsam terveinket, hogy a Mariupolban gyártott acél a korábbiakhoz hasonlóan versenyezzen a globális piacokon.”
Ahmetovnak, aki sokáig Ukrajna leggazdagabb embere volt, 2014 óta zsugorodott üzleti birodalma, amikor Oroszország annektálta a Fekete-tengeri Krím félszigetet és két kelet-ukrajnai régió – Donyeck és Luhanszk – kikiáltotta függetlenségét Kijevtől.
A Forbes magazin szerint Ahmetov nettó vagyona 2013-ban elérte a 15,4 milliárd dollárt. Jelenleg 3,9 milliárd dollárt tesz ki.
“Számunkra 2014-ben tört ki a háború. Minden vagyonunkat elveszítettük mind a Krím-félszigeten, mind az ideiglenesen megszállt Donbászban. Elveszítettük a vállalkozásainkat, de ettől csak keményebbek és erősebbek lettünk” – mondta.
“Biztos vagyok benne, hogy az ország legnagyobb magánvállalkozásaként az SCM kulcsszerepet fog játszani Ukrajna háború utáni újjáépítésében.”
“Mindenképpen szükségünk lesz egy példátlan nemzetközi újjáépítési programra, Ukrajna Marshall-tervére” – utalt arra az amerikai segélyprojektre, amely Nyugat-Európa újjáépítését segítette a második világháború után.
“Bízom benne, hogy a háborúban aratott győzelmünk után közösen újjáépítjük a szabad, európai, demokratikus és sikeres Ukrajnát.”

Érdemes elolvasniMariupoli városvezetés: az oroszok krematóriumokban égetik el a civilek holttesteit
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni